loading...

وب وان-طراحی سایت

11 ویتامین و مکملی که سطح انرژی را افزایش می ­دهند  پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و داشتن خواب کافی از جمله­ ی بهترین روش­ ها برای حفظ سطوح انرژی طبیعی شما هستند.اما انجام این کارها همیشه امکان­ پذیر نیست؛ به خصوص زمانی که باید با سایر نیازهای زندگی در تعادل باشند.خوشبختانه، مکمل­ های زیادی وجود دارند که شما می­توانید از آن­ها برای افزایش انرژی خود استفاده کنید.در این مقاله اسامی 11 نمونه از ویتامین ­ها و مکمل­ های طبیعی که ممکن است انرژی شما را…

sh.shomali بازدید : 38 دوشنبه 13 آبان 1398 زمان : 15:51 نظرات ()

11 ویتامین و مکملی که سطح انرژی را افزایش می ­دهند

 
پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و داشتن خواب کافی از جمله­ ی بهترین روش­ ها برای حفظ سطوح انرژی طبیعی شما هستند.
اما انجام این کارها همیشه امکان­ پذیر نیست؛ به خصوص زمانی که باید با سایر نیازهای زندگی در تعادل باشند.
خوشبختانه، مکمل­ های زیادی وجود دارند که شما می­توانید از آن­ها برای افزایش انرژی خود استفاده کنید.
در این مقاله اسامی 11 نمونه از ویتامین ­ها و مکمل­ های طبیعی که ممکن است انرژی شما را افزایش دهند، بیان شده­ است.

 

1. کافئین همراه با ال تیانین


کافئین معمولا بخاطر اینکه سطح انرژی را افزایش­ می­ دهد؛ در قالب قهوه، چای، نوشیدنی­ های کاکائویی، نوشیدنی­ های انرژی­ زا و لیموناد (مشروب گازدار) مصرف می­ شود.
با این حال، بسیاری از افراد مصرف کافئین را محدود می­ کنند یا کاملا از آن اجتناب می­ کنند چون کافئین بعد از افزایش انرژی اولیه­، موجب تحریک، عصبانیت، بی­ قراری و کراش می­شود.
اما ترکیب ال تیانین با کافئین به عنوان یک مکمل ممکن است یک روش آسان برای پیشگیری از این عوارض جانبی باشد.

ال تیانین یک آمینواسید است که به طور طبیعی در چای و برخی قارچ­ ها وجود دارد. به نظر می­رسد که ال تیانین بدون افزایش خواب آلودگی، آرامش فرد را افزایش دهد.
در چندین مطالعه، نشان داده شده است که ترکیب کافئین و ال تیانین، حافظه و زمان واکنش را بهبود می­ دهد و بعلاوه خستگی جسمی و ذهنی را کاهش می­دهد.
روی هم رفته، این نتایج نشان می­دهند که افزودن ال تیانین می­تواند به همان اندازه­ ی کافئین سطح انرژی را افزایش دهد؛ بدون اینکه عوارض جانبی داشته باشد.
اگرچه ال تیانین به خوبی تحمل می­شود؛ اما توصیه می­شود که مصرف کافئین خودتان را به 400 میلی‌گرم در روز کاهش دهید. این مقدار معادل 3 تا ۵ فنجان قهوه است.

خلاصه

ترکیب کافئین با ال تیانین، یک روش موثر برای بهبود سطوح انرژی شما و در عین حال کاهش عوارض جانبی است. 

2. گیاه بوزیدان یا آشواگاندا


آشواگاندا یکی از مهم­ترین گیاهان دارویی در طب سنتی هند که یکی از قدیمی­ ترین سیستم­ های پزشکی در سراسر جهان است، می­باشد.
به نظر می­ رسد که آشواگاندا انرژی را از طریق افزایش حالت ارتجاعی بدن شما نسبت به تنش­ های جسمی و روانی، افزایش دهد.

در یک مطالعه، افرادی که آشواگاندا دریافت کرده بودند، در مقایسه با آن­ هایی که دارونما دریافت کرده بودند، بهبود قابل­ توجهی را در چندین آیتم سنجش استرس و اضطراب نشان داده بودند. سطح کورتیزول بدن آن­ها 28% کاهش یافته بود؛ کورتیزول هورمونی است که در پاسخ به تنش افزایش پیدا می­کند.

یک بررسی مروری روی 5 مطالعه که اثرات آشواگاندا روی اضطراب و تنش را بررسی کرده است؛ انجام شد که از این یافته­ ها حمایت می­کند.
تمام این مطالعات نشان داده­ اند که افرادی که از عصاره­ ی آشواگاندا استفاده می­کنند در تست­ های سنجش اضطراب، تنش و خستگی، امتیاز بهتری دارند.
پژوهش­ ها نشان داده­ اند که آشواگاندا علاوه بر بهبود خستگی ذهنی و اضطراب، می­تواند خستگی ناشی از ورزش را نیز کاهش دهد.

یک مطالعه بر روی دوچرخه سواران ماهر به این نتیجه دست پیدا کرده است که افرادی که آشواگاندا دریافت کرده بودند، نسبت به آن­هایی که دارونما دریافت کرده بودند، قادر بودند 7% بیشتر دوچرخه سواری کنند.

پژوهش­ ها نشان داده­ اند که مکمل­ های آشواگاندا بی­ خطر هستند و عوارض جانبی کمی دارند.

 

خلاصه


به نظر می­ رسد که آشواگاندا خستگی ذهنی و جسمی را کاهش دهد و بدین ترتیب سطوح انرژی را افزایش می­ دهد.
 

3. ویتامین B12


در کنار سایر ویتامین­ های B، ویتامین B12 به تبدیل غذایی که می­ خورید به انرژی که سلول­ های شما می­ توانند از آن­ها استفاده کنند، کمک می­کند.
ویتامین B12 اعصاب و سلول­ های خونی شما را نیز حفظ می­کند و به پیشگیری از نوعی از کم خونی که می­تواند شما را ضعیف و خسته کند؛ کمک می­کند.

ویتامین B12 به طور طبیعی در طیفی از پروتئین­ های حیوانی مانند گوشت، ماهی و محصولات لبنی دیده می­شود. بسیاری از غذاهایی که با ویتامین B12 غنی شده­ اند، به بیشتر آمریکایی­ ها این امکان را می­ دهند تا نیازهای ویتامین B12 خودشان را توسط مصرف یک رژیم غذایی متعادل حاوی غذاهای غنی از B12 برطرف کنند. با این وجود، برخی از جمعیت­ ها ممکن است در معرض خطر کمبود ویتامین B12 قرار داشته باشند و زمانی این اتفاق می­ افتد که بدن شما قادر به جذب یا دریافت مقادیر کافی از این ویتامین نباشد. در نتیجه، برخی از افراد می­توانند با مصرف مکمل­ های B12 سطح انرژی خود را افزایش دهند.

 

افرادی که ممکن است در معرض خطر کمبود ویتامین B12 قرار داشته باشند؛ عبارتند از:

 

افراد مسن­ تر:


حدود 30-10% از بزرگسالان بالای 50 سال، مشکل جذب ویتامین B12 از غذا دارند. این بدین علت است که آن­ها اسید معده و پروتئین­ های کمتری که برای جذب مناسب مورد نیاز است را تولید  می ­کنند.

گیاه خواران:


گیاهخواران در معرض خطر کمبود ویتامین B12 قرار دارند؛ چون غذاهای حیوانی تنها منبع غذایی طبیعی از این ویتامین ­ها هستند.
افرادی که بیماری­ های گوارشی دارند: شرایطی که دستگاه گوارشی را تحت تاثیر قرار می­دهند مانند بیماری سلیاک و بیماری کرون ممکن است با توانایی بدن برای جذب ویتامین B12 تداخل کنند.
با این حال، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد مصرف مکمل B12 یا هریک از ویتامین­ های B، بتواند سطح انرژی را در افرادی که سطوح کافی از این ویتامین را دارند، افزایش دهد.

 

خلاصه


ویتامین B12 نقش مهمی را در تولید انرژی ایفا می­کند. افزایش سن، حذف محصولات حیوانی از رژیم غذایی­ و بیماری­ هایی که دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می­دهند همگی می­توانند به کاهش سطوح B12 کمک کنند و منجر به ایجاد خستگی و ضعف شوند.4. رودیولاروزآ (ریشه ی طلایی)

رودیولا روزآ یک گیاه دارویی است که در برخی از مناطق کوهستانی سرد رشد می­کند. رودیولا روزآ به طور گسترده­ به عنوان یک آداپتوژن مورد استفاده قرار می­گیرد؛ آداپتوژن یک ماده­ ی طبیعی است که می­ تواند توانایی بدن شما را برای غلبه بر استرس افزایش دهد.

در یک مطالعه، محققین نتایج حاصل از 11 مطالعه که اثرات رودیولا روی خستگی ذهنی و جسمی را در بیشتر از 500 نفر مورد بررسی قرار داده بودند، با هم ترکیب و آنالیز کردند. 8 مورد از این 11 مطالعه شواهدی را یافتند مبنی بر اینکه رودیولا می­تواند کارایی جسمی را افزایش و خستگی روانی را کاهش دهد. همچنین مصرف مکمل­ های رودیولا هیچ خطری ندارد.
یک بررسی دیگر به این نتیجه دست پیدا کرده است که رودیولا، عوارض جانبی کمی دارد و ممکن است برای کاهش خستگی جسمی و روانی مفید باشد.

پیشنهاد شده است که رودیولا به درمان افسردگی که معمولا ناشی از خستگی است نیز کمک می­کند.
یک مطالعه­ ی 12 هفته­ ای، اثرات ضد افسردگی رودیولا را با داروهای ضد افسردگی مانند­ سرترالین یا زولوفت که به طور معمول تجویز می­شوند؛ مورد مقایسه قرار داده­ است. مشخص شده است که رودیولا شدت علائم افسردگی را کاهش می­ دهد؛ اما به اثربخشی سرترالین نیست. با این حال، رودیولا عوارض جانبی کمتری دارد و تحمل­ پذیری بهتری نسبت به سرترالین دارد.

 

خلاصه


به نظر می­رسد که رودیولا از طریق کاهش خستگی جسمی و ذهنی، ظرفیت بدن شما را برای سازگاری با استرس افزایش دهد همچنین به کاهش خستگی در افراد مبتلا به افسردگی نیز کمک    می­کند.

5. آهن


بدن برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد، هموگلوبین پروتئینی در گلبول­ های قرمز است که اکسیژن را از ریه­ های شما به اندام­ ها و بافت­ هایتان در سرتاسر بدن انتقال می­دهد.
بدون وجود سطوح کافی آهن، گلبول­ های قرمز شما نمی­ توانند به طور موثری اکسیژن را به بافت­ های بدن منتقل کنند. این امر منجر به ایجاد کم خونی کمبود آهن می­شود که ممکن است باعث ایجاد احساس خستگی و ضعف در شما شود.

 

دلایل ایجاد کم خونی فقر آهن شامل موارد زیر است:

 

رژیم غذایی دارای کمبود آهن:


غنی ­ترین منابع آهن در رژیم غذایی شامل گوشت و غذاهای دریایی است. به این دلیل، نیاز به آهن در گیاهخواران، 1.8 برابر بالاتر از افرادی است که گوشت می­خورند.

از دست دادن خون:


بیشتر از نیمی از آهن بدن شما در خون­تان است؛ بنابراین، از دست دادن خون در طول قاعدگی­ های سنگین یا خونریزی داخلی می­تواند به مقدار زیادی سطوح آهن را کاهش دهد.

بارداری:


زنان باردار برای حمایت از رشد نرمال جنین خود نیاز به آهن بیشتری دارند (حدود دو برابر). متاسفانه حدود نیمی از تمام زنان باردار به کم­ خونی فقر آهن مبتلا می­شوند.
در این موارد، مصرف مکمل آهن ممکن است برای اصلاح کمبود و اجتناب از عوارض مرتبط با کم­ خونی فقر آهن از جمله خستگی مورد نیاز باشد.
با این حال، از آنجایی که افزایش مصرف آهن خطراتی برای سلامت فرد دارد، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید که آیا مکمل­ ها برای شما لازم هستند یا نه.

 

خلاصهگلبول­ های قرمز خون برای انتقال اکسیژن به بافت­ های بدن به آهن نیاز دارند. بدون آهن، انتقال اکسیژن به کل بدن محدود می­شود که ممکن است منجر به ایجاد خستگی بیش از حد شود. یک رژیم غذایی دارای کمبود آهن، از دست دادن بیش از حد خون و بارداری می­تواند نیاز به آهن را افزایش دهد.
 

6. CoQ10


CoQ10 که مخفف کوآنزیم Q10 است به طور طبیعی در بدن ساخته می­شود. CoQ10 در چند شکل وجود دارد؛ از جمله یوبی کوئینون و یوبی کوئینول. این آنزیم­ ها در همه­ ی سلول­ ها حضور دارند.

همه­ ی سلول­ ها CoQ10 دارند؛ اگرچه سطح CoQ10 در قلب، کلیه­ ها و کبد بالاتر است. سلول­ ها از CoQ10 برای ساخت انرژی و حفاظت از خودشان در برابر تنش اکسیداتیو استفاده می­ کنند.
زمانی که سطوح CoQ10 کاهش پیدا می­کند، سلول­ های بدن شما نمی­توانند انرژی که برای رشد و سلامت نیاز دارند را تولید کنند که همین امر ممکن است موجب خستگی فرد شود.
ماهی، گوشت و آجیل­ ها حاوی CoQ10 هستند؛ اما مقدار آن­ آنقدر زیاد نیست که به طور معنی­ داری سطوح این آنزیم را در بدن شما افزایش دهد؛ بنابراین، مکمل­ های CoQ10 ممکن است راه­ حل بهتری برای کاهش خستگی در افرادی که سطح CoQ10 در آنها پایین است، باشند.

سطوح CoQ10 با افزایش سن کاهش پیدا می­کند و ممکن است در افراد مبتلا به نارسایی قلبی، برخی از سرطان­ ها، دیابت نوع 2 یا در افرادی که استاتین مصرف می­کنند؛ پایین باشد، استاتین یک کلاس از داروهایی است که برای کاهش سطوح کلسترول خون مورد استفاده قرار می­گیرند.

با این حال، بعید است که مکمل­ های CoQ10 سطح انرژی را در افراد دارای سطوح کافی آنزیم افزایش دهند.
علاوه بر این، مطالعات انجام شده در انسان­ ها و حیوانات نشان داده­اند که مکمل­ های CoQ10 در دوزهای مناسب خطری ندارند.
مطالعات نشان داده­ اند که یکی از چندین فرم CoQ10 که تحت عنوان یوبی کوئینول شناخته می­شود، در بهبود سطوح CoQ10 در مردان مسن ­تر موثرتر است.

 

خلاصه


CoQ10 یک ماده­ ی مغذی است که سلول­های بدن شما برای تولید انرژی به آن نیاز دارند. برخی از بیماری­ ها به دلیل سطوح پایین CoQ10 ایجاد می­شوند و همین امر ممکن است احساس خستگی را افزایش دهد. مکمل­ های CoQ10 ممکن است به اصلاح این مورد کمک کنند.
 

7. تیروزین


تیروزین یک آمینواسید است که به طور طبیعی توسط بدن شما تولید می­شود. تیروزین در بیشتر غذاهای سرشار از پروتئین، از جمله جوجه، تخم مرغ و محصولات لبنی وجود دارد.
تیروزین در تولید نوروترانسمیترها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ نوروترانسمیترها مواد شیمیایی هستند که وظیفه­ی انتقال پیام را در مغز بر عهده دارند.
به نظر می­رسد که سطح این نوروترانسمیترها با فعالیت­های جسمی و ذهنی کاهش پیدا کند که همین امر می­تواند بر تمرکز و سطوح انرژی تاثیر منفی بگذارد.
در بسیاری از مطالعات، مشخص شده است که مکمل­ های تیروزین به افزایش هوشیاری و سطوح انرژی کمک می­کنند. آن­ها ممکن است به بازگرداندن حافظه و شفافیت در افراد محروم از خواب کمک کنند.

اخیرا، پژوهش­ ها نشان داده­اند که تیروزین تنها برای افرادی سودمند است که به دلیل موقعیت­های پر استرس ذخایر پایینی از نوروترانسمیترها دارند. علاوه بر این، تایید شده است که مصرف مکمل تیروزین،  بی خطر است.

 

خلاصه


مصرف مکمل تیروزین ممکن است به بازگرداندن سطوح نوروترانسمیترها در بدن شما کمک کند؛ از این رو به بهبود شناخت ذهنی و سطوح انرژی کمک می­کند.

8. سیترولین


نام سیترولین از سیترولوس ولگاریس گرفته شده است که کلمه ­ای لاتین برای هندوانه است و این ماده برای اولین بار از آن جداسازی شده است.
سیترولین موجب افزایش نیتریک اکسید در بدن می­شود. نیتریک اکسید به عنوان یک گشاد کننده­ ی عروق عمل می­کند که موجب می­شود عضلات داخلی عروق خونی گشاد­تر شوند و بنابراین گردش خون را افزایش می­ دهد. همین امر موجب می­شود که خون، اکسیژن و مواد مغذی به تمام نقاط بدن بروند؛ اما زمانی که توانایی تولید نیتریک اکسید محدود می­شود، ممکن است ضعف جسمی و کمبود انرژی رخ دهد.

بنابراین مکمل ­های سیترولین به عنوان یک پیش­ ساز برای تولید نیتریک اکسید، می­توانند با افزایش در دسترس بودن اکسیژن و مواد مغذی برای سلول­ های بدن به افزایش سطح انرژی کمک کنند.
سیترولین، نقش کلیدی را در سیکل اوره نیز بازی می­کند که به حذف آمونیاک از بدن کمک می­کند. تولید آمونیاک نقش مهمی در بروز خستگی دارد که با انجام تمرینات ورزشی شدید کلید زده می­ شود. از این رو سیترولین می­تواند خستگی ناشی از ورزش شدید را کاهش دهد که به شما این امکان را می­ دهد مدت زمان بیشتری ورزش کنید.

در یک مطالعه، افرادی که سیترولین دریافت کرده بودند، دوچرخه سواری را 1.5% سریع­تر از آن ­هایی که یک دارونما دریافت کرده بودند، به پایان ­رساندند. گروهی که سیترولین دریافت کرده بودند؛ خستگی و ریکاوری سریع­تری را نیز گزارش کرده بودند.
در یک مطالعه­ ی دیگر، مصرف مکمل­ های سیترولین در مقایسه با یک دارونما به افراد اجازه ­داد تا 12% طولانی­ تر و 7% سخت­تر ورزش کنند. ایمنی سیترولین حتی در دوزهای بالاتر نیز به خوبی تایید شده است.

 

خلاصه


ال سیترولین، نیتریک اکسید را در بدن شما تولید می­کند که عروق خونی را متسع می­کند و افزایش مواد مغذی و انتقال اکسیژن به سلول­ های بدن شما را ممکن می­سازد. همین امر می­تواند به کاهش خستگی کمک کند و یک نقش کلیدی را در تولید انرژی بازی کند.
 

9. کراتین


ترکیبی است که به طور طبیعی در گوشت قرمز، گوشت خوک، مرغ و خروس و ماهی دیده می­شود. کراتین به عنوان منبعی از انرژی سریع در بدن­تان عمل می­کند.
آدنوزین تری فسفات (ATP) جریان انرژی زندگی است. زمانی که بدن شما از ATP برای انرژی استفاده می­کند؛ ATP یک گروه فسفات از دست می­ دهد و به آدنوزین دی فسفات تبدیل می­شود؛ بنابراین زمانی که بدن شما به یک منبع سریع از انرژی نیاز دارد، کراتین، فسفات خودش را به ADP قرض می­دهد و ADP به ATP تبدیل می­شود.

کراتین انرژی موردنیاز برای ورزش ­های با شدت بالا و کوتاه­ مدت مانند موارد زیر را به شما اعطا می­کند:
دو سرعت کوتاه مدت مانند دو سرعت 100 متر یا دو سرعت متناوب در ورزش­ هایی مانند فوتبال.
فعالیت­ های قدرتی پشت سرهم و کوتاه مانند پرتاب وزنه یا پریدن.
فعالیت­ هایی که نیاز به نیروی زیادی دارند مانند وزنه­ برداری.

یک بررسی بر روی 53 مطالعه به این نتیجه دست پیدا کرده است که مکمل­ های کراتین، قدرت وزنه­ برداری در حالت خوابیده را تا 5% بهبود می­دهند. این گفته به این معنی است که افزایش 10 پوندی در وزن افرادی که می­توانند 200 پوند (91 کیلوگرم) وزنه را در حالت خوابیده بلند کنند؛ به محض دریافت کراتین اتفاق می­افتد. در یک بررسی مروری دیگر، افراد مسن ­تر که کراتین مصرف کرده بودند، در مقایسه با آن­ هایی که مصرف نکرده بودند، 3.1 پوند (1.4 کیلوگرم) توده­ ی عضلانی بدون چربی اضافه کرده بودند.
این افزایش در قدرت و اندازه ­ی عضله به مقدار زیادی به توانایی شرکت­ کنندگان در انجام تمرینات سخت­ تر به مدت طولانی­ تر نسبت داده می­شود که به دلیل افزایش منبع انرژی است.

 

خلاصه


مصرف مکمل کراتین، ذخایر انرژی بدن شما را افزایش می­دهد. این افزایش انرژی به شما این امکان را می­دهد تا سخت ­تر و طولانی ­تر تمرین کنید.
 

10. پودر ریشه­ ی چغندر


پودر ریشه­ ی چغندر از سبزی ریشه­ ی چغندر ساخته می ­شود و دارای مقدار بالایی نیترات است.
همانند ال سیترولین، نیترات هم نیتریک اکسید در بدن تولید می­کند که عروق خونی را گشاد می­کند و جریان خون و انتقال اکسیژن را افزایش می­دهد. همین امر موجب می­شود بدن شما انرژی را به طور اثربخش­ تری تولید کند به ویژه در زمان ورزش.

چندین مطالعه نشان داده­اند که مصرف مکمل ریشه­ ی چغندر باعث می­شود ورزشکاران دیرتر خسته شوند.
در برخی موارد، مصرف مکمل­ های ریشه­ ی چغندر به افراد این امکان را می­ دهد تا در مقایسه با گروه دارونما 25% بیشتر ورزش کنند. این افزایش توان بدین علت است که نیترات موجود در ریشه­ ی چغندر، مقدار اکسیژن مورد نیاز برای ورزش در شدت­ های مختلف را کاهش می­دهد.

هرچه مقدار انرژی کمتری برای ورزش نیاز داشته باشید، احساس خستگی کمتری خواهید کرد و مدت زمان بیشتری قادر خواهید بود تا ورزش کنید. علاوه بر این، از آنجایی که نیترات، تولید نیتریک اکسید را در بدن شما افزایش می­ دهد، مصرف مکمل ریشه­ ی چغندر ممکن است فشار خون بالا را نیز کاهش دهد.

با این حال، اگرچه مصرف ریشه­ ی چغندر بی­ خطر است؛ اما رنگدانه­ های رنگی موجود در ریشه­ی چغندر ممکن است ادرار یا مدفوع شما را به رنگ قرمز در بیاورد.

 

خلاصه


ریشه­ ی چغندر دارای ترکیبی است که نیترات نامیده می­شود و عروق خونی شما را گشاد می­کند. زمانی که ریشه­ ی چغندر به عنوان یک مکمل مورد استفاده قرار می­ گیرد؛ می­تواند انتقال اکسیژن به کل بدن را افزایش دهد که این امکان را به شما می­ دهد مدت زمان طولانی­ تری ورزش کنید.
 

11. ملاتونین


ملاتونین یک هورمون طبیعی است که نقش مهمی را در چرخه­ ی خواب ایفا می­کند. تولید و رهاسازی این هورمون به زمان­ های مختلف در طی روز بستگی دارد – به طوری که سطح آن در عصر افزایش پیدا می­کند و در صبح کاهش می­یابد.

مصرف مکمل ملاتونین ممکن است روش موثری برای کاهش بی­خوابی باشد؛ بی­خوابی، یک بیماری خواب است که حدود 30% از بزرگسالان را در کل دنیا تحت تاثیر قرار داده است.
بی­خوابی مزمن ممکن است شما را خسته و کم انرژی کند. علائم بی­خوابی مزمن عبارتند از: مشکل در شروع خواب یا در خواب ماندن که باعث می­شود کیفیت خواب به شدت کاهش یابد.
برای افرادی که علائم خستگی مزمن دارند، مشخص شده است که مصرف مکمل ملاتونین، تمرکز و انرژی را افزایش می­دهد و در عین حال خستگی را کاهش می­دهد.
جالب­تر اینکه کاهش ترشح ملاتونین با افزایش سن، بیماری آلزایمر، دیابت نوع 2، سرطان و فشار خون بالا مرتبط است.

با این حال، تا کنون مشخص نشده است که آیا مصرف مکمل­های ملاتونین می­تواند به کاهش خستگی مردانی با این شرایط کمک کند یا نه.
به نظر می­رسد که مکمل­های ملاتونین، بی­خطر باشند. آن­ها باعث نمی­شوند که بدن شما ملاتونین کمتری تولید کند و باعث وابستگی یا ایجاد علائم ترک نمی­شوند.

 

خلاصه


ملاتونین هورمون مهمی است که نقش کلیدی را در چرخه­ ی خواب ایفا می­کند. مصرف مکمل ملاتونین ممکن است از طریق کمک به بهبود هوشیاری و کاهش خستگی روش موثری برای کاهش بی­ خوابی باشد.

 
 

حرف آخر


شیوه ­ی زندگی می­تواند روی سطوح انرژی شما عوارضی داشته باشد.
خوشبختانه کارهای زیادی وجود دارد که شما می­توانید برای حفظ انرژی خودتان انجام دهید از جمله پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، داشتن خواب کافی و ورزش منظم.

با این حال، برای بسیاری از افراد انجام این کارها همیشه ممکن نیست. مکمل­ ها و ویتامین­ های زیادی وجود دارند که ممکن است به افزایش انرژی شما کمک کنند. انجام برخی کارها برای افزایش انرژی شما در طی ورزش بهتر هستند؛ در حالی که کارهای دیگر ممکن است زمانی که خیلی سریع به انرژی بیشتری نیاز دارید، بهتر باشند.

علاوه بر این، تمام مکمل­ هایی که در این مقاله نام آنها ذکر شده است، زمانی که به طور مناسبی مورد استفاده قرار می­ گیرند، یک پروفایل ایمنی تایید شده دارند.

با این وجود، به یاد داشته باشید که بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه­ ی خود صحبت کنید تا تعیین کند که آیا این مکمل­ ها برای شما بی­ خطر هستند یا نه.

منبع:https://mag.mahtateb.com

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 22
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 3
 • بازدید امروز : 10
 • باردید دیروز : 4
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 43
 • بازدید ماه : 89
 • بازدید سال : 784
 • بازدید کلی : 5,749